Wewnętrzny dział marketingu czy marketing outsourcing

Dzięki właściwym celom i solidnej strategii komunikacji, zewnętrzna agencja marketingowa może być znacznie bardziej opłacalna niż stworzenie wewnętrznego działu marketingu. To decydująca kwestia w przypadku róznoważenia czasu, zasobów i pieniędzy przedsiębiorstwa.

Zatrudnienie zewnętrznej agencji marketingowej jest najbardziej opłacalne dla firm poszukujących kompleksowego rozwiązania w zakresie kampanii marketingowych online.

Sprawdź, jakie korzyści może przynieść marketing outsourcing.


Outsourcing marketingu – czy dział marketingu w firmie to konieczność?


Rozwój firmy w internecie, komunikacja z klientami, wzrost sprzedaży i promocja produktów czy usług - to tylko niektóre z zadań sprawnie fukncjonującego działu marketingu. Jednak nie każda firma może sobie pozwolić na stworzenie nowego zespołu i zatrudnienie odpowiednich specjalistów.

Właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się realizować działania marketingowe oparte na współpracy z profesjonalną agancją marketingową.


Czym jest outsourcing usług marketingowych?


Outsourcing to zlecanie na zewnątrz części procesów w firmie. W przypadku outsourcingu działu marketingu, firma zleca realizację strategii marketingowej zespołowi specjalistów w agencji zewnętrznej.

Takie realizacje mogą dotyczyć części działań reklamowych jak optymalizacja strony internetowej, strategia social media czy obsługa kampanii reklamowej w Google. Niemniej często firmy zlecają agencjom kompleksową opiekę nad kompleksową strategią marketingową swojej firmy.


Plusy i minusy outsourcingu


Jak w przypadku każdego modelu współpracy, również outsourcing ma dwie strony, w których istnieją zarówno zalety jak i wady. Należy wziąć je pod uwagę już na początku współpracy, jeśli chcesz wdrożyć delegowanie zadań marketingowych agencji reklamowej.


Outsourcing marketingu się opłaca


Niektórzy przedsiębiorcy cenią sobie wygodę, jaką jest zatrudnienie jednego lub kilku specjalistów ds. marketingu. Mamy jednak na uwadze, że dla większości naszych klientów zlecanie obsługi marketingu internetowego to oczywisty wybór - zarówno pod względem kosztów, oszczędności czasu, jak i dostępu do wykwalifikowanych specjalistów.

Dla wielu firm outsourcing działań marketingowych do agencji zewnętrznej może być niezwykle korzystny.


To nie tylko możliwość współpracy z profesjonalistami w zakresie marketingu internetowego dla małych firm.

Wśród naszych klientów są firmy różnej wielkości - od rodzinnych przedsiębiorstw po dużych producentów; każda z nich może skorzystać na outsourcingu marketingu.


Oto niektóre z najważniejszych korzyści.


Niższe koszty, szybsze realizacje


Szeroki zakres wiedzy i kompleksowa obsługa jaką może zapewnić agencja marketingowa są zdumiewające.

Biorąc pod uwagę koszty zatrudnienia agencji marketingowej to ułamek kwoty potrzebnej do zatrudnienia pełnoetatowego pracownika działu marketingu.


Nasi klienci nie tracą cennego czasu na działania marketingowe podczas urlopu czy zwolnienia lekarskiego pracownika na etacie, ponieważ agencja marketingowa może chwilowo przekazać opiekę nad projektem kolejnemu członkowi zespołu.


Szeroki zakres umiejętności


Skorzystamy z naszego przykładu.

W DIGI studio zapewniamy opiekę projektantów stron internetowych, copywriterów, specjalistów od reklamy internetowej, grafików, konsultantów sprzedaży, specjalistów od SEO czy mediów społecznościowych, kreatorów kampanii PPC czy programistów.

Masz pewność, że Twoim projektem zajmuje się zespół ekspertów z niszowymi umiejętnościami i zróżnicowanym doświadczeniem branżowym.


Dajemy więcej możliwości w efektywnym promowaniu Twojego biznesu, których nie byłbyś wstanie uzyskać zatrudniając jednego specjalistę w strukturach przedsiębiorstwa.


Elastyczność


Marketing outsourcing to współpraca z zewnętrzną agencją, która zapewnia elastyczność, konieczną jeśli chcesz osiągnąć sukces w internecie. Dzięki pakietowi usług dostosowanych do potrzeb klienta, jesteśmy wstanie zrealizować wyznaczone cele marketingowe.

Potrzebujesz strategii komunikacji w social media? Z przyjemnością przygotujemy ją dla Ciebie.


Jeśli jednak zauważysz potrzebę aktywniejszych działań w zakresie content marketingu, możemy przygotować konkretną strategię na jaką zasługuje Twój brand.

Gdy zmieniają się potrzeby, zmienia się sposób realizacji kampanii marketingowej.


To trudniejsze w przypadku zespołu wewnętrznego, w którym dysponujesz stałą liczbą pracowników o określonych umiejętnościach.


Dostosowanie do Twojego modelu biznesowego


Ostatecznie decyzja sprowadza się do tego, co sprawdzi się najlepiej dla Twojej firmy.


Outsourcing jest często najlepszą decyzją biznesową, nawet dla firm, które mają możliwości i budżet pozwalające na zatrudnienie całego działu marketingu. Również firmy, które mają już własny zespół marketingowy, często korzystają z dodatkowej siły, jaką daje praca z agencją outsourcing marketingu.

Może się zdarzyć, że będziesz musiał zlecić na zewnątrz podstawowe usługi marketingu online, którymi nie specjalizują się pracownicy w Twoim zespole.


To właśnie miejsce na agencję zewnętrzną, która zrealizuje projekt dostosowany do potrzeb klienta.

Wewnętrzny dział marketingu nie konkuruje z agencją marketingową - wiele modeli opiera się na wzajemnej współpracy, wsparciu i przyspieszeniu procesów kształtowania strategii marketingowej przedsiębiorstwa.


Czy są jakieś wady współpracy z agencją outsourcing marketingu?


Każdy model współpracy ma zarówno zalety jak i wady, a raczej pewne minusy na które należy zwrócić uwagę. Wiele z minusów wynika z percepcji niektórych firm. Firma z tradycyjnymi zasadami zatrudniania może postrzegać agencję zewnętrzną jako podmiot mający mniejsze zaanżowanie w jej produkcie lub działalności. Jednak tak nie jest w przypadku outsourcingu działań marketingu.

Agencje jak DIGI studio nie tylko są wyraźnie zainteresowane skutecznością kampanii, ale również pracują na sukces Twojej firmy i kierują się długofalową współpracą.


Komunikacja ułatwia zrozumienie i płynność obsługi


To istotna kwestia kolaboracji z każdą firmą zewnętrzną. Jasne komunikaty i wyznaczone cele pomagają osiągnąć sukces na jaki zasługuje Twój brand. Wiele nieporozumień pojawia się właśnie przez problemy z określeniem potrzeb zleceniodawcy. Dlatego już na początku wspólpracy warto przeprowadzić dokładny wywiad czego oczekuje klient. Warto również wyjaśnić w jaki sposób pracuje agencja aby być w stałym kontakcie z klientem.


Outsourcing dla elastycznych, dynamicznych firm


Nowoczesne firmy zlecają na zewnątrz działania biznesowe - od księgowości, przez rekrutację, po projektowanie stron internetowych czy kampanie social media. To jeden z powodów, przez które nowoczesna gospodarka jest tak dynamiczna. Marketing nie jest wyjątkiem. Zlecając działania marketingowe agencji jak DIGI studio, możesz wykorzystać wyższy zwrot z inwestycji szybciej niż byłbyś wstanie zrobić to we własnym zakresie.


Własny dział marketingu - na co zwrócić uwagę


W opozycji do zlecania usługi marketingowej zewnętrznej agencji jest tworzenie departamentu marketingowego w strukturach swojej firmy. Jednak i ten model budzi wiele wątpliwości.


Inwestycja w wewnętrzny dział marketingu


Istnieją cztery kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed zatrudnieniem specjalistów ds. marketingu. To czas, przestrzeń, zasoby i budżet.

  1. CZAS, ponieważ marketing jest często działaniem całodobowym i może obejmować różne strefy czasowe;
  2. PRZESTRZEŃ, ponieważ do pomieszczenia dodatkowego personelu potrzebna jest odpowiednio duża infrastruktura biurowa oraz dobry system pracy zdalnej;
  3. ZASOBY, ponieważ istnieją narzędzia i aplikacje potrzebne do wartościowych działań marketingowych w Internecie, nie wspominając o komputerze, laptopie, tablecie, samochodzie służbowym;
  4. BUDŻET, ponieważ zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów powinno zostać wynagrodzone zgodnie z jego umiejętnościami.


Te cztery czynniki mają kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji, czy marketing wewnętrzny czy outsourcingowy jest właściwym działaniem.


Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przejdź od razu do delegowania działań profesjonalnej agencji outsourcingu marketingu. Możesz być zaskoczony, jak korzystnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z agencją jak nasza.


Korzyści z marketingu in-house


W niektórych firmach zatrudnianie osoby bezpośrednio w celu uzupełnienia luki w umiejętnościach jest standardem.


Rozumowanie jest takie, że pracownik jest bardziej lojalny wobec marki firmy i ma większą wiedzę na temat jej produktów i usług niż agencja outsourcingowa. Dlatego też, zgodnie z tym poglądem, zatrudnienie wewnętrznego specjalisty ds. marketingu gwarantuje, że pracownik w pełni rozumie potrzeby biznesu i może być wewnętrznie monitorowany.

Dostrzegane są również korzyści z zatrudniania specjalisty z branży, np. Osoby z X stażem pracy w marketingu specjalnie dla przemysłu farmaceutycznego.

Jak zobaczymy poniżej, chociaż może to być prawdą w przypadku niektórych stanowisk pracy, takich jak karda menadżerska, niekoniecznie musi tak być w przypadku zadań marketingowych.


Rekrutacja odpowiednich pracowników w dziale marketingu


W dzisiejszych czasach znalezienie odpowiedniej osoby z odpowiednimi umiejętnościami na rynku pracy nie zawsze jest łatwe.

Rekrutacja zależy od tego, czy idealnie dopasujesz wymagania względem specjalisty, lokalizacja Twojej firmy, jak również umieszczenie ogłoszenia w momencie poszukiwania pracy przez wykwalifikowaną osobę. Zbyt często sprowadza się to do czystego szczęścia - a kiedy dochodzi do podjęcia decyzji o zatrudnieniu, wysoko wykwalifikowani ludzie są tak poszukiwani, że prawdopodobnie będziesz musiał zmierzyć się z ostrą konkurencją.

Koszt zatrudnienia pracowników na pełny etat może być trudne do wynegocjowania z powodu coraz bardziej zaostrzających się ograniczeń budżetowych.


Zatrudnienie osoby wewnętrznej wiąże się również z wymaganiami związanymi z konkretnymi stanowiskami, takimi jak urlop i zwolnienie lekarskie, które mogą być trudne do zarządzania podczas prowadzenia bieżących kampanii marketingowych online. Zazwyczaj można oczekiwać, że nowy pracownik będzie potrzebował od trzech do sześciu miesięcy szkolenia i okresu próbnego, zanim będzie mógł pracować z pełną wydajnością.

Jeśli zdecyduje się odejść w późniejszym terminie, będziesz musiał stawić czoła jeszcze większym problemom związanym z zatrudnianiem kolejnej osoby i niedoborami umiejętności.


Oczywiście przy założeniu, że zatrudniasz tylko jednego nowego pracownika. Zatrudnienie całego zespołu marketingowego w celu pokrycia potrzebnych umiejętności będzie wymagało ogromnej inwestycji czasu i pieniędzy, prawdopodobnie wymagając od pracownika HR nadzorowania projektu w pełnym wymiarze godzin przez okres kilku miesięcy.


Które rozwiązanie jest najlepsze dla Twojej firmy?


Jak widzisz marketing obejmuje szereg działań, od content marketingu po kampanie w sieci reklamowej aż do technicznego SEO.

Nie każda firma będzie potrzebować wszystkich tych umiejętności jednocześnie.


Po co wydawać kilkanaście tysięcy złotych na zatrudnienie programisty, skoro za kilka miesięcy możesz go nie potrzebować w swoim wewnętrznym zespole. Współpraca z agencją marketingową, która zapewnia całą gamę usług, zapewnia dostęp do odpowiednich narzędzi, które pozwolą sprostać Twoim konkretnym wymaganiom w odpowiednim momencie.

Marketing to bardzo osobista dziedzina w strategii jakiej wymaga każdy brand.


Wymaga wiedzy na temat Twojej branży, firmy i rynku docelowego. Dlatego najważniejszą częścią współpracy z nowymi klientami jest poznanie Twojej branży i jej specyfiki.

Korzystając z efektywnych technik profilowania i targetowania, specjaliści w agencjach jak DIGI studio potrafią dogłębnie zrozumieć biznes klienta, dokonać precyzyjnej analizy konkurencji i zrozumieć potrzeby rynku.

Outsourcing marketingu jest najbardziej opłacalną inwestycją, jaką możesz poczynić w celu zapewnienia rozwoju swojej firmy.


Przy takim samym lub podobnym budżecie jak w przypadku jednego wewnętrznego specjalisty ds. marketingu online, możesz skonsultować się z całym zespołem ekspertów i szybko i skutecznie osiągnąć sukces na jaki zasługuje Twoja firma.1png

2jpg

4png

Grafiki w blogu-3png